Co všechno budou umět stavby za 50 let?V jakých domech budeme bydlet a proč má z budoucnosti respekt?
I o tom jsem si na Pankráckém vršku mezi mrakodrapy povídal s Petrem Asterem, architektem, grafikem a otcem dvou malých dětí.
Hezký den, Petře, jsem rád, že jsi přijal mé pozvání. Mám na tebe první otázku: když se řekne “rok 2071”, co tě napadne jako první?
Strach!
Strach? Můžeš to trochu rozvést? Čeho se bojíš?
Bojím se, čeho všeho jsme my lidi schopní. Stačí si vzít za příklad ten virus, který někdo vytvořil. A jestli jsme dnes schopní vytvořit něco takového, vlastně tichého zabijáka, který navíc nic nestojí a šíří se sám, tak co dokážeme za padesát let?!
Myslíš, že to bylo uměle vytvořené?
Nedivil bych se, kdyby to tak bylo. Je to takový restart průmyslu a dalších odvětví. Vem si jen kolik dneska stojí byty v Praze! To je nechutný!
Upřímně, nemyslím si, že koronavirus sníží ceny bytů. Ale pokud budou stále růst, očekával bych, že i jejich vybavení bude na naprosto odlišné úrovni, než dnes, ne?
Tak už dneska máme chytré domácnosti, chytré budovy. Podle čidel vyhodnotí, kdy je uvnitř příliš CO2 a samy se vyvětrají. Sám jsem o chytré domácnosti přemýšlel, ale děsí mě, že pokud je na ní všechno napojené, tak stačí, aby přišel nějaký průměrný hacker, zavře ti okna, vypustí vzduch, odpojí všechny linky a jsi v pasti. Proto jsem na začátku říkal o tom strachu. Jestli to takhle půjde dál, auta budou jezdit samy, ty někam pojedeš a na dálku s tebou někdo záměrně nabourá. Je to strašně tenká linie mezi tím, co můžeš ovlivnit ty a tím, co ovlivní někdo jiný.
Tak pokud půjde vše přímou úměrou a bude se současně vyvíjet i zabezpečení?
Pokud by se snížila kriminalita a lidé by byli na podobné úrovni, poté by tu nemusely být skupiny, které jsou na ulici, parazitují a okrádají druhé. Nikdy nedosáhneme toho, že budou všichni v bezpečí.
Jak myslíš, že by se dalo docílit, abychom tu za 50 let neměli parazitující lidi?
To je těžká otázka. Ale co s člověkem, který nechce pracovat? Možná nějakým virem viz teď koronavirus nebo to zařídí příroda např. velkými mrazy.
Myslíš, že budeme schopni ovlivnit počasí?
Myslím, že ano. Nedávno jsem viděl video od NASA, jak vystřelila raketu do atmosféry a vytvořil se mrak, ze kterého začalo pršet. Hodně se mluvilo o kyselých deštích, nebo o dešti, který tě vlastně zabije tím, co je v něm obsažené. Dneska je tolik možností, jak zničit jiného člověka. Co bude za 50 let?!
Tolik pesimismu jsem od tebe nečekal. Od někoho, kdo má dvě malé děti…
Právě proto jsem tak pesimistický, protože se o ně bojím, těch nástrah je všude tolik. Za 50 let jich může být ještě víc.
Tak za 50 let už jim bude 50, tobě skoro 80…
No… jestli vůbec (smích).
V předchozích rozhovorech jsem se dozvěděl, že za 50 let možná budeme žít déle, klidně i 150 let. Co myslíš?
Já bych chtěl říct něco optimistického, ale když mi švagr, který procestoval s rybařením svět vyprávěl, co se kde děje…
Co třeba?
Tak… v určitých zemích nemá život žádnou váhu… jdeš do pralesa s povolením ke vstupu a oni ti řeknou, že žádné nemáš a pokud nezaplatíš, tak tě nikam nepustí a ty tam stojíš a oni mají ty samopaly … Peníze mají dneska přímo otřesnou moc… Pak třeba znečišťování vody, kácení pralesů… je toho hodně a většina lidí si to vůbec neuvědomuje. I když je to pro nás na první pohled strašně daleko, tak pořád dýcháme kyslík, který vytváří prales.
Je hezké, že tady vedle mrakodrapů zasadíme stromy, ale co je pod nima? Zase beton! Ale pojďme probrat něco optimističtějšího!
Mluvil jsi o penězích, jak nás všechny kazí. Dalo by se do budoucna nějak vymyslet, aby se to zlepšilo?
Určitě se rušit nebudou, nějaká hodnota, bude muset být pořád. Možná by nebylo od věci zredukovat počet všemožných obchodů. Například, aby byl jeden obchod s oblečením, kam by sis každý měsíc mohl zajít pro tři trička. Takhle vlastně přemýšlíš, do kterého obchodu půjdeš.
To jsme spíš 50 let zpátky, ne?
Nebo 50 let dopředu (smích)!
(Mezitím nás k posezení přišla navštívit Petrova manželka s dětmi…)
Když jsme u těch dětí, co bys řekl, kolik dětí na pár bude průměrně v roce 2071?
Tak, pokud by měl každý nahradit sám sebe, logicky by měl každý pár mít alespoň dvě děti, ale co tak znám, málo kdo v mém věku má jedno, natož dvě děti. Většina se soustředí na kariéru a děti jsou až druhé v pořadí. Jiní si zase nemůžou víc, jak jedno dítě dovolit z finančních důvodů. Je to těžké. Myslím, že problém s přelidněním mít nebudeme. Spíš bude čím dál větší zázrak mít zdravé dítě. Nedávno jsem se bavil s jedním gynekologem a ten říkal, že velké množství žen, které otěhotní, nedonosí plod – kvůli stresu, ve kterém všichni žijeme. Z toho mám do budoucna velké obavy, už dnes máme zákon, že od určitého měsíce těhotenství nemůžeš jít na potrat, ani pokud s vysokou pravděpodobností zjistí, že se dítě narodí s nějakým postižením. Může to být i jen malé postižení, normálně žije, za pár let má svoje děti a tu vrozenou vadu přenese na ně a tak dále. A kam pak ten svět spěje? Za 50 let se může stát, že bude žít spousta lidí s nějakou vrozenou vadou. Ale je to trend, který je zatím nastavený v posledních letech a my budeme ti, kdo zjistí, jestli to byla správná volba nebo ne. Stejně jako v případě mobilů a záření z nich. Uvidíme.
Pro lidi před 50 lety by byla asi největší bomba dneška internet nebo technologie všeobecně? Co bude pro nás?
To záleží na tom, která země ji na nás vyšle (smích)!
Ne, vážně. Mě by zajímalo, jestli půjde cestovat během vteřiny. Tedy, zda vymyslíme teleport. Taky doufám, že pokročíme ve zdravotnictví a bude možné ovlivnit délku svého života.
Tak doufám, že to bude stát za to. Upadl jsem trochu do deprese (smích)!
Chtěl jsi optimistické odpovědi (Smích)?
Chtěl jsem realistické, takže jsem spokojen.
Padesát let je dlouhá doba. Moje máma, babička, všichni zažili nějaký zvrat nebo válku, ale co my?!
My jsme zažili koronavirus…
Ano, zatím zažíváme válku s neviditelným nepřítelem. A podobných umělých nemocí bude přibývat. Když si uvědomíme, kolik různých druhů chřipek existuje, kdoví, co jsme ještě schopni vymyslet za nemoc…
Co by sis přál, aby se za 50 let změnilo k lepšímu?
Aby se měli lidi víc rádi a víc se zajímali o druhé. Obzvlášť tady ve velkoměstě je všechno takové neosobní. Každý řeší to svoje, je zamračený a dusí problémy uvnitř, protože pomalu ani nemá čas si o nich s někým popovídat. A bude hůř. Podívej se na dnešní děti, kteří jsou víc na mobilu, než venku s kamarády.
A moje poslední otázka: ty a rok 2071, kde budeš nebo kde bys chtěl být?
Chtěl bych žít na nějakém odlehlém místě v domě, který nebude muset být napojený na žádného dodavatele vody, elektřiny atd., prostě v soběstačném domě. V klidu tam dožít se svojí rodinou, bez cizích problémů.